(0312) 473 80 22

+90 (312) 473 80 22

 

Eskişehir Yolu

D-200 Eskişehir Yolu, Ankara’yı Temelli ve Polatlı üzerinden Eskişehir’e bağlayan önemli devlet yollarındandır. Yolun Ankara şehir merkezinden geçen kısmının resmi adı İsmet İnönü Bulvarıdır. Yol aynı zamanda yine Polatlı üzerinden İzmir’e geliş-gidişler için kullanılmaktadır. Eskişehir Yolu’nun şehir merkezi ile Ankara çıkışı arasında kalan kısmı çok sayıda devlet binası ile tanınmıştır. Sayıştay, Dışişleri Bakanlığı, Milli Kütüphane, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, MTA, Diyanet İşleri Başkanlığı ve MGK binası bunlardan en çok bilinenleridir.

Eskişehir Yolu ve çevresi Söğütözü, Çukurambar, Beysukent, Çayyolu, Ümitköy, Bilkent gibi Ankara’nın yeni ve zengin semtleri ile çevrelenmiştir. 2011 yılı itibariyle yol üzerinde metro hattı inşaatı sürmektedir.

Eskişehir Yolu’nda çok sayıda üniversite kampüsü de bulunmaktadır: Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Bilkent, Başkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsleri bunlardan bazılarıdır.

Yol artan trafiği ile de dikkat çekmektedir. Yol çevresindeki yerleşimlere ek olarak şehirlerarası trafik de buradan geçmektedir. Ayrıca Etimesgut ve Sincan semtleri de kısmen bu yoldan yararlanmaktadır. Yol, Ankara Çıkışı’nda Çevre Yolu’na bağlanmaktadır.


Comments are closed.